+359 879 47 29 18

+359 879 47 69 18

Барселона разби Реал с 5:0

Барселона разби Реал Мадрид с 5:0 в първото Ел Класико за този сезон, и излезе на първо място в класирането на Примера дивисион.

Барселона разби Реал Мадрид с 5:0 в първото Ел Класико за този сезон, и излезе на първо място в класирането на Примера дивисион. „Каталунците” бяха единственият отбор на терена на „Ноу Камп” и буквално си играеха сами, без да бъдат притеснявани особено от „белите” си гости. Старши треньорът на Барса Хосеп Гуардиола вече има пет поредни успеха над Реал, над различни треньори и различни състави. Успехът бе и подаръкът на играчите към милионите привърженици на тима, по случай 110 години от създаването на Барселона.

Реал Мадрид бе неузнаваем под дъжда в Каталуния, и сякаш се удави още преди първия съдийски сигнал. Барселона владееше топката през по-голяма част от времето, разиграваше необезпокоявано, и създаваше положение след положение. Жозе Моуриньо се опита да запази самообладание край страничната линия, но не успя да промени нищо в подхода на своите през целия двубой.

Дългоочакваният сблъсък между Кристиано Роналдо и Лионел Меси не се състоя, като португалецът бе под всякаква критика, и се забеляза само при две много спорни положения през първото полувреме. От другата страна, Лео Меси отново бе на висота, и макар да не вкара гол, подаде за два с брилянтни отигравания.

Роналдо първо влезе в кадър в 30-та минута, когато Пеп Гуардиола не му подаде една излязла в тъч топка, и футболистът бутна с ръка треньора, след което бързайки да защити своя наставник, Виктор Валдес подхвана свада с португалеца, подкрепен от Шави. Тогава реферът „възнагради” Роналдо и Валдес с по един жълт картон.

В 40-та минута Роналдо отново попадна под прожекторите, когато претендираше за дузпа, след като имаше съприкосновение с Валдес в наказателното поле. Арбитърът обаче реши друго, и остави играта да продължи, въпреки протестите. И двата състава имаха някои претенции към съдийската бригада – Реал за засада при един от головете, а Барса – за червен картон за Рикардо Карвальо. Превъзходството на Барселона обаче бе толкова голямо, и толкова категорично, че обезсмисли всякакви други спорове.

Шави откри резултата още в 10-та минута, след грешка в защитата на Реал, когато бе оставен непокрит в пеналта, и след разиграване отляво, топката лесно достигна до него. Отново „бялата” отбрана се представи трагично в 17-та минута, когато Давид Вия след хубава бърза атака намери Педро Леон за 2:0.

Второто полувреме бе още по-кошмарно за Реал Мадрид, като на два пъти комбинацията Лео Меси-Давид Вия сработи перфектно, и Вия отбеляза в 55-та и 58-та минути. Така заключителният половин час от мача на практика се обезсмисли, само за да доведе до грозен завършек. Резервата Хефрен отбеляза пети гол в последната минута, а в добавеното време след влизане на Серхио Рамос в краката на Меси се стигна до меле в центъра на терена. Оттам Рамос бе изгонен директно, някои испански национали, световни шампиони, размениха шамари, а реферът едва изчака да приключи екшънът, за да даде край на мача.

Победата изкачи Барселона на първо място в класирането с 34 точки, на две пред Реал.

Източник: "Дарик"