Адрес за кореспонденция

гр. Бургас, Изгрев 23/2/3/п.к.9

Телефон за връзка

+359 879 47 29 18

+359 879 47 69 18

Email

info@poligraff.net

info.poligraff@gmail.com

Бял щъркел и още над 172 000 птици зимуват във водоемите на Бургас

Бял щъркел и още над 172 000 птици зимуват във водоемите на Бургас

Бял щъркел и още над 172 000 птици зимуват във водоемите на Бургас, установиха участниците в среднозимното преброяване на водолюбивите птици в региона. Най-интересното наблюдение – бял щъркел беше направено на брега на езерото Вая, където птицата се хранеше.

Бял щъркел и още над 172 000 птици зимуват във водоемите на Бургас, установиха участниците в среднозимното преброяване на водолюбивите птици в региона. Най-интересното наблюдение – бял щъркел беше направено на брега на езерото Вая, където птицата се хранеше.

Рекорден брой кафявоглави потапници отчетоха орнитолозите на същото място – над 54 000 екземпляра. С много висока численост е и голямата белочела гъска във водоемите на града - малко над 52 000 птици. Екипите, състоящи се от 30 експерти и доброволци от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Зелени Балкани и Регионалната инспекция по околната среда и водите – Бургас (РИОСВ) през трите дни на преброяването видяха още над 20 000 екземпляра от типичните зимни обитатели на езерата белочелите водни кокошки (лиските) и почти толкова зеленоглави патици.

Резултатите от проследяването на числеността на водолюбивите птици показват, че езерата в и около Бургас са предпочитано място за видовете, които зимуват у нас. Те осигуряват необходимите условия за нощуване на гъските и за хранене на други видове водолюбиви птици. В по-студени зими, обаче, броят на птиците наблюдавани във водоемите от региона е по-голям.

Участниците в среднозимното преброяване на водолюбивите птици в Бургас имаха шанса да наблюдават и няколко изключително редки за страната ни вида за това време на годината. Такава е ледената потапница. Един единствен екземпляр от този типично северен вид бе разпознат от орнитолозите сред другите птици на Мандра. Седем тундрови лебеда бяха различени между по-широко разпространените ням и поен лебед, пак в Мандра.

За първа година при среднозимното преброяване беше видяна и една единствена лопатарка. Обикновено в езерата на Бургас през зимата се задържат около 20 до 30 екземпляра. Лопатарките, който гнездят в защитена местност „Пода” зимуват в Северна Африка. Езерата на Бургас и тази зима са приютили няколко вида птици застрашени от изчезване в световен мащаб. 504 къдроглави пеликана се хранят в езерото Вая тази година. Многочислен е малкият корморан. На нощувката му в града са преброени 6 100 екземпляра. Само по един екземпляр от видовете белоока потапница и голям воден бик видяха доброволците и експертите.

184 са тръноопашатите потапници във Вая. Видът посещава страната ни само през зимата. Атанасовско езеро е много важно място за зимуването на белия ангъч. Малко над 2 500 екземпляра отчетоха орнитолозите във водите на плитката лагуна. 

През трите дни на среднозимното преброяване не бяха констатирани нарушения на природозащитното законодателство от експертите на РИОСВ – Бургас, които взеха участие в него. Среднозимното преброяване на водолюбивите птици в Бургас се проведе в рамките на проект “Живот за Бургаските езера” на БДЗП към програма LIFE+ на ЕС.

ПОМОГНЕТЕ НА НОВИНИТЕ ДА ДОСТИГНАТ ДО ВАС!

Благодарим ти, че си тук и че предпочиташ нашите новини!

Посещавайки PoligrafF.NET, ти подкрепяш свободата на словото и независимата журналистика.

Ние имаме нужда от твоята помощ, за да продължим напред!

Всяко дарение ще бъде предназначено за екипа на PoligrafF.NET.

Банкова сметка

Име на получател: Пи Ар Авеню ООД

IBAN: BG14FINV91501004501513

BIC: FINVBGSF

Основание: Дарение за PoligrafF.NET

Свързани новини

Редакцията на "PoligrafF" не носи отговорност за коментарите под новините. Коментарите подлежат на администраторски контрол като всички нецензурни, расистки, обидни и рекламни коментари ще бъдат изтривани.

Добави коментар

НЕ ПРОПУСКАЙ!

Инсталирайте безплатно PoligrafF.NET на Вашия телефонДобавиНе сега