+359 879 47 29 18

+359 879 47 69 18

Златен, два сребърни и един бронзов медал за българските грации в Москва

Златен, два сребърни и един бронзов медал извоюва българският национален отбор по художетсвена гимнастика в първия за годината турнир от веригата Гран При в руската столица Москва, обобщават от Българската федерация по художествена гимнастика. С това българските грации поставят един чудесен старт на олимпийската година.

Вчера българският ансамбъл спечели за втора поредна година титла в многобоя. Възпитаничките на Ина Ананиева, в състав Михаела Маевска, Ренета Камберова, Цветелина Стоянова, Цветелина Найденова и Християна Тодорова, изпълниха без грешки композицията си с два обръча и три чифта бухалки и получиха оценка от 17.750 точки.

Българските гимнастички бяха оценени със 17.700 точки за съчетанието си с пет ленти и събраха сбор от 35.450 точки. Така за втора поредна година България започва отлично новия сезон по художествена гимнастика. На второ място останаха домакините от Русия с 34.950 точки.

Днес момичетата завоюваха два сребърни медала на финалите на отделните уреди. В съчетанието с пет ленти бъзпитаничките на Ина Ананиева получиха 17.500 точки и се наредиха втори след отбора на Русия, които спечелиха със сбор от 18.050 точки. Трети се нареди отборът на Израел със 17.400 точки.

Във финала с два обръча и три чифта бухалки нашите момичета играха шампионски и бяха оценени със 17.900 точки, което ги нареди на второ място. Златото спечелиха домакините от Русия, а третото място поделиха ансамблите на Израел и Япония.

В индивидуалната надпревара Невяна Владинова се класира на 13-то място като се квалифицира за участие във финалите с обръч. На финала Невяна получи оценка от 17.416 точки и подели седмото място с Ашрам Линой от Израел.

Победителка на обръч е Александра Солдатова (Русия) с 18.500 точки. На топка първото място разделиха Солдатова и Маргарита Мамун, които получиха равна оценка от 18.883 точки. На бухалки златния медал спечели Маргарита Мамун (Русия) с оценка от 18.950 точки, а на лента Алина Аверина също от Русия с оценка от 18.500 точки.

България спечели бронзов медал в международния турнир за девойки, след като Йоана Николова стана трета на въже с 15.916 точки. На обръч Галатея Герова е шеста на финала с 13.350 точки, а на топка Йоана Николова се нареди пета с 16.083 точки.

В съпътстващия турнир за жени Ерика Зафирова се класира на 10-о място в многобоя, но преди нея има пет рускини. Тя събра сбор от 65.666 точки. Зафирова получи оценки от 16.350 точки на обръч, 16.483 точки на топка, 16.600 точки на бухалки и 16.233 точки на лента. В съпътстващия турнир "Алина къп" при жените няма финали на отделните уреди.