Адрес за кореспонденция

гр. Бургас, Изгрев 23/2/3/п.к.9

Телефон за връзка

+359 879 47 29 18

+359 879 47 69 18

Email

info@poligraff.net

info.poligraff@gmail.com

Областният с план за защита от заразни болести при животните в Странджа

Областният с план за защита от заразни болести при животните в Странджа

Областният управител Павел Маринов излезе с конкретен план за защита от заразни болести на животните. Набелязани са мерки от сформираната в областна администрация работна група. В нея участват представители на заинтересовани ветеринарни институции и животновъди.

Областният управител Павел Маринов излезе с конкретен план за защита от заразни болести на животните. Набелязани са мерки от  сформираната в областна администрация работна група. В нея участват представители на заинтересовани ветеринарни институции и животновъди.

От предложеното става ясно, че трябва да се реализира проектът за възстановяване на загражденията по границата с Република Турция на територията не само на област Бургас, но и в Хасковска и Ямболска области, като по този начин се препятства механично пренасяне на заразни болести по добитъка.

За обезпечаване на по-добрата работа на Областните дирекции по безопасност на храните в Бургас, Хасково и Ямбол предстои увеличаване на техния финансов и кадрови ресурс. Необходимо е също да се увеличи и броят на здравните инспектори по места, както и средствата за по-засилен контрол и превенция.

Предлага се и  реализация на друга твърде популярна в света мярка за повишаване степента на био-сигурност чрез изграждане на съоръжения от  тип „Електро-пастир”. Чрез тях се дава възможност на стопаните да  ограничат контакта на своите стада с други стопански животни, но за жалост това  не може да спре дивите животни. Наред с тези изискващи специални инвестиции дейности следва да се засили непосредствения контрол от страна на изпълнителната власт и да се повишат санкциите за лицата, които нерегламентирано търгуват с животни.         

Областният управител на Бургаска област предлага да се  насърчи стратегически развитието на животновъдството във всички  общини граничещи с Република Турция. През новия  програмен период 2014-2020, той  настоява за мерки, допустими по Програмата за развитие на селските райони и оперативна програма конкурентоспособност за развитие на пограничните региони на ЕС, с предложение за оптимално  увеличаване на размера на средствата за действия, необходими за подпомагане в организационен аспект на гранични региони от ЕС, в частност на общините по границата с Република Турция.

Предстои  още разработка на инвестиционна програма за развитие на тези общини, чрез която да се създаде възможност на земеделските стопани, които инвестират в земеделски стопанства разположени на територията на въпросните общини, да получат допълнителна 20 % капиталова субсидия. Кредита, който получават чрез ДФЗ /Държавен фонд земеделие/ следва  да бъде безлихвен, за целия срок на усвояване и издължаването му.

Очаква се да се предвидят и стимули за създаване на стопанства от млади фермери по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. като се предвиди в съответна Наредба възможност за предоговаряне  на проекти за млади фермери, които ще живеят и развиват животновъден бизнес на територията на областите Бургас, Ямбол и Хасково и по-конкретно именно в пограничните с Република Турция общини. В пакета от мерки се предвижда и специална държавна  субсидия за отглеждане на животни в рисковите райони - специално за възраждане на животновъдството на територията на общините от Странджа и Сакар  чрез закупуване на животни, за изграждане на кошари за отглеждането им, субсидия за работа в рисков район и т.н.

Предстои да се направи обстойна проверка на стоково животновъдните обекти на стопаните с цел да им се разясни степените на сигурност, която имат обектите им  и как да се намали риска от нови зарази по добитъка чрез нови инвестиции.  Наред с всичко това следва да се организират информационни кампании, включително чрез брошури, листовки, както и други рекламни материали за това,  кои са опасните болести при животните, като се опишат признаците на болестите, начините по които се предават, латентните периоди и т. н.

Задължение на ветеринарните институции е да бъдат по-диалогични и да разясняват кога едно животно е болно и кога то трябва да се убива, с цел ограничаване огнището на заразата. Извършването на контролната проба, констатираща заболяването следва да бъде задължително с участието на животновъда, а  той би следвало  да има право на арбитражна проба от кръвта на болното животно. При съмнения, че едно животно е болно да не се прибягва веднага към унищожаването му, а да се отделя от останалите и да се наблюдава през латентния период на болестта.

Областният управител настоява за  подготовка на типови проекти на ферми за определен брой - примерно 100 овце, говеда и т.н.животни, на които да е осигурено принципно финансиране чрез европейски проекти или чрез държавна инвестиционна програма за безлихвен кредит.  За да се развива животновъдството в Странджа  държавата следва да осигури  подходяща инфраструктура до животновъдни обекти изнесени извън населените места - път, електричество  и вода, като се точно се формират разходите за осигуряването им.

Друго съществено направление от темата за ликвидиране на заразните болести при животните е промяна в нормативната уредба на ЕС и Република България. Това е глобална тема, която следва да бъде включена, както в актуалния дневен ред на официалните посещения и преговорите на ЕС с  Турция, така и при официалните посещения между наши и турски делегации. Целта е Турция да приеме европейските изисквания за предотвратяване на заразните болести при животните, т.е. да промени своя подход и възприеме този на ЕС, засега поне в европейската си част. Така ще се  създадат възможности за ликвидиране на известни огнища на зарази и ще се спре ваксинацията на животни.

На дневен ред е необходимостта от преосмисляне на идеята за убиването на животните в ЕС, като се предложат алтернативни методи за борба със заразните болести. Предварително заложените критерии в европейските норми трябва да са съобразени със спецификата на граничните райони, за да разрешават предпазна ваксинация точно в тези райони на ЕС. Вариант на тази идея е да се обособи зона, в която собствениците по желание да имат право да си ваксинират животните и след ваксинацията, животните им следва да са под карантина за определен период.    

ПОМОГНЕТЕ НА НОВИНИТЕ ДА ДОСТИГНАТ ДО ВАС!

Благодарим ти, че си тук и че предпочиташ нашите новини!

Посещавайки PoligrafF.NET, ти подкрепяш свободата на словото и независимата журналистика.

Ние имаме нужда от твоята помощ, за да продължим напред!

Всяко дарение ще бъде предназначено за екипа на PoligrafF.NET.

Банкова сметка

Име на получател: Пи Ар Авеню ООД

IBAN: BG14FINV91501004501513

BIC: FINVBGSF

Основание: Дарение за PoligrafF.NET

Свързани новини

Редакцията на "PoligrafF" не носи отговорност за коментарите под новините. Коментарите подлежат на администраторски контрол като всички нецензурни, расистки, обидни и рекламни коментари ще бъдат изтривани.

Добави коментар

НЕ ПРОПУСКАЙ!

Инсталирайте безплатно PoligrafF.NET на Вашия телефонДобавиНе сега