Адрес за кореспонденция

гр. Бургас, Изгрев 23/2/3/п.к.9

Телефон за връзка

+359 879 47 29 18

+359 879 47 69 18

Email

info@poligraff.net

info.poligraff@gmail.com

Пазаруването като заболяване

Пазаруването като заболяване

Психолози и психиатри вече говорят за шопингманията като за зависимост, която се развива при жените, когато се чувстват самотни и лишени от обич.Тази страст професионалистите наричат ониомания. Яркият свят на витрините зове и привлича, а покупката на каквото и да е вдига адреналина. После всичко започва отначало.

Психолози и психиатри вече говорят за шопингманията като за зависимост, която се развива при жените, когато се чувстват самотни и лишени от обич. Тази страст професионалистите наричат ониомания. Яркият свят на витрините зове и привлича, а покупката на каквото и да е вдига адреналина. После всичко започва отначало.

Ониоманията е непреодолимо желание да купиш нещо без да обръщаш внимание на необходимостта и последиците. Според резултатите от изследвания 10-12% от европейците страдат от шопингмания, от тях 90% са жени. Проблемът започва от ранна възраст – 16-17 г., а в острата фаза преминава към трийсетте. И това не е случайно.

Психолозите са установили, че шопингманията не само са развива предимно при жени, а и когато са в депресия или потиснати, след развод, тежка раздяла, поради липса на внимание и обич. Когато човек се чувства самотен, витрините го привличат, вниманието на продавачите повдига настроението, а усещането за свобода на избора и възможността да си купиш нещо, повишава самочувствието и притока на адреналин.

За съжаление често ониоманията се съчетава с други разстройства – пристрастяване към храна или алкохолизъм. Действително една жена, която не може да се откаже от покупката на поредната чанта, трудно ще се спре пред парче изкусителна торта или още един коктейл.

Как прогресира заболяването

Отначало вие започвате да скучаете без разходките из търговския център. Постепенно започвате да си давате сметка, че шопингът е и отдих, и развлечение, и хоби, а понякога и единствения смисъл в живота. Във вас все по-често и по-често се появява непреодолимото желание да пазарувате, а между набезите из магазините, започва да ви мъчи чувство на вина. От него може да би избави само още една доза шопинг.

Обикновено всички шопингманиаци бързо натрупват дългове и започват да лъжат членовете на семейството си: занижават цените на купените от тях вещи, крият ги в тайни места или даже при приятели, в портфейла им расте броят на кредитните карти и никога не признават, че страдат от болезнена привързаност.

Ако се опитаме да изолираме шопингманиака от магазините и да прекратим достъпа му до пари, то при него ще се развие депресия, може да се появи главоболие, проблеми със сърцето и кръвоносните съдове, да настъпят психични разстройства.

Не случайно в много страни вече се появиха групи на анонимни шопингманиаци, които с помощта на психотерапия се опитват да се справят със зависимостта си. Сред различните видове ониомании съществуват и т. нар. демонстративно потребление. Човек харчи повече, понякога несъразмерно с доходите му, за дрехи и вещи, за да покаже по-висок статус и богатство. Според такъв човек именно безконечните необмислени покупки са показател за високото му положение.

 А има и хора, които пазаруват, за да предизвикат завист у някого. Това е много опасно, защото води до краен стадий на шопингманията. Друг неин вариант е – да не съм по-долу от другите. Тази философия автоматично ви вкарва в рисковата група на ониоманите.

Правилото на петте „не”

Ако все още не сте шопингманиак, но сте в рисковата група или сте забелязали отделни симптоми, ще ви помогне правилото на петте „не”.

- НЕ посещавайте разпродажби. Отстъпките и намаленията действат вълшебно на ониамоните, особено когато качествена и хубава вещ е на достъпна цена. Щом сте в рисковата група изобщо няма да ви мине през ума, че тази вещ не ви е нужда и едва ли някога ще стане такава. Не си създавайте изкушения.

- НЕ взимайте кредитни карти, независимо какви изгодни програми, отстъпки, бонуси и подаръци обещават банките.

- НЕ купувайте вещи, към които трябва да се купи още нещо. Ако към роклята трябва да вземете още чанта, обувки или друг аксесоар, нека роклята да си остане в магазина.

- НЕ носете в себе си много пари. Ако ви налегне изкушението, да изтичате в магазина след работа, когато заплатата ви ще си остане цяла вкъщи, а няма да се влее в оборота на търговския център.

- НЕ се притеснявайте да отказвате. Отклонете любезно настойчивите покани на търговците. Не се притеснявайте да връщате в магазина вещи, които са ви разочаровали или не са ви нужни.

 

Източник: health.bg

ПОМОГНЕТЕ НА НОВИНИТЕ ДА ДОСТИГНАТ ДО ВАС!

Благодарим ти, че си тук и че предпочиташ нашите новини!

Посещавайки PoligrafF.NET, ти подкрепяш свободата на словото и независимата журналистика.

Ние имаме нужда от твоята помощ, за да продължим напред!

Всяко дарение ще бъде предназначено за екипа на PoligrafF.NET.

Банкова сметка

Име на получател: Пи Ар Авеню ООД

IBAN: BG14FINV91501004501513

BIC: FINVBGSF

Основание: Дарение за PoligrafF.NET

Свързани новини

Редакцията на "PoligrafF" не носи отговорност за коментарите под новините. Коментарите подлежат на администраторски контрол като всички нецензурни, расистки, обидни и рекламни коментари ще бъдат изтривани.

Добави коментар

НЕ ПРОПУСКАЙ!

Инсталирайте безплатно PoligrafF.NET на Вашия телефонДобавиНе сега