Адрес за кореспонденция

гр. Бургас, Изгрев 23/2/3/п.к.9

Телефон за връзка

+359 879 47 29 18

+359 879 47 69 18

Email

info@poligraff.net

info.poligraff@gmail.com

Справедливост за аборигените два века по-къснo

Справедливост за аборигените два века по-къснo

С площ от 7,7 млн. кв. км Австралия е шестата по големина държава в света. За малко повече от век независимост страната се нарежда сред най-развитите икономики, а населението й се радва на добър стандарт на живот. Това обаче не може да се каже за едни 3% от австралийците, които, както и да го извъртат политици и медии, си остават на дъното на обществото.Снимка:Actualno.com

С площ от 7,7 млн. кв. км Австралия е шестата по големина държава в света.  За малко повече от век независимост страната се нарежда сред най-развитите икономики, а населението й се радва на добър стандарт на живот. Това обаче не може да се каже за едни 3% от австралийците, които, както и да го извъртат политици и медии, си остават на дъното на обществото. А усилията за интеграцията и подобряването на жизнения им стандарт се оказват абсолютно недостатъчни. Тези 550 хиляди души са коренните жители на континента – т.нар. аборигени. Сега новото правителство, водено от първата жена премиер в историята на Австралия, иска да промени картината, от която дълги години всички просто отвръщат поглед.

Джулия Гилърд обяви референдум, на който 21 милиона австралийски граждани ще имат възможност да променят положението на коренното население на континента. Според премиера само с промени в конституцията, гарантиращи зачитането на правата на аборигените, усилията да се помогне на коренните жители могат да дадат резултат. Тези промени трябва да бъдат одобрени на референдума.„Австралийската конституция (приета в началото на XX век) е фундаменталният документ, на който е базирана нашата система на управление, но той не успява да отреди заслуженото специално място на нашите първи австралийци”, се казва в официално изявление на премиера, министъра по въпросите на коренното население и правосъдния министър.

Все още няма насрочена дата за референдума, но аборигенски лидери вече изразиха надежда, че положителен резултат от него би имал огромен ефект върху самочувствието на аборигенската общност. От създаването на австралийската република през 1901 година, с обединяването на шест колонии, превърнали се в щати, в страната са проведени общо 44 референдума. От тях само в осем народът е гласувал „за”. Може и 45-ият да се пребори с традицията. А що се отнася до аборигените, историята определено им е длъжница. Както и британските и европейски заселници.

Предполага се, че коренните жители на Австралийския континент населяват тази далечна земя от най-малко 40 хиляди години. Поне оттогава датират най-древните човешки останки, открити на континента. Според някои изследвания обаче аборигените са в Австралия вече 125 хиляди години, като има различни теории за произхода им. Често се споменава миграция от Африка заради сходните расови белези. Аборигените живеели като ловци-събирачи. Получавали храната си, растения и месо (чрез лов) директно от природата. Аборигенското общество било сравнително мобилно, полуномадско и често се местели в зависимост от наличието на храна.   Населението било разделено на 250 самостоятелни племена-държави, всяко от които включвало по няколко клана (от 5-6 до 30-40). Всяко племе-държава имало собствен език и различни обичаи.

В тази връзка културното разнообразие е невъобразимо. Общият брой аборигени преди европейската инвазия варирал между 315-750 хиляди. Още от момента, когато легендарният мореплавател Джеймс Кук достигнал австралийския бряг през 1770 година, животът на аборигенските племена се променил завинаги. По сценария с колонизирането на Америка британците пращат хиляди престъпници и бивши затворници в Новите земи. Както индианците в Северна Америка, така и аборигените в Австралия се оказват потърпевши. Незабавният удар от британската колонизация, започнала през 1788 г., са донесените в региона нови болести – едра и дребна шарка и туберкулоза. Десетки хиляди аборигени измират.  

Масовото европейско изселване към Австралия в средата на XIX век, когато там са открити сериозни залежи от злато, пък предопределя напълно злощастната съдба на коренните жители.   Борбата за територия поставя аборигените в крайно неизгодна позиция. Два века дискриминация и лишаване от собственост изтласкват коренните жители в „блатото”. В определени моменти коренното население наброява едва 60 хиляди души. Експлоатацията на аборигените често стига до робски труд, а дълги години деца от връзки между бели и аборигени са „прибирани” от държавата под предлог, че само властите могат да осигурят нормален живот на тези „различни” деца.  Сега референдумът може да преобърне живота на аборигенското население и да му даде място в конституцията.

 

Източник: Dnes.bg    

ПОМОГНЕТЕ НА НОВИНИТЕ ДА ДОСТИГНАТ ДО ВАС!

Благодарим ти, че си тук и че предпочиташ нашите новини!

Посещавайки PoligrafF.NET, ти подкрепяш свободата на словото и независимата журналистика.

Ние имаме нужда от твоята помощ, за да продължим напред!

Всяко дарение ще бъде предназначено за екипа на PoligrafF.NET.

Банкова сметка

Име на получател: Пи Ар Авеню ООД

IBAN: BG14FINV91501004501513

BIC: FINVBGSF

Основание: Дарение за PoligrafF.NET

Свързани новини

Редакцията на "PoligrafF" не носи отговорност за коментарите под новините. Коментарите подлежат на администраторски контрол като всички нецензурни, расистки, обидни и рекламни коментари ще бъдат изтривани.

Добави коментар

НЕ ПРОПУСКАЙ!

Инсталирайте безплатно PoligrafF.NET на Вашия телефонДобавиНе сега