Адрес за кореспонденция

гр. Бургас, Изгрев 23/2/3/п.к.9

Телефон за връзка

+359 879 47 29 18

+359 879 47 69 18

Email

info@poligraff.net

info.poligraff@gmail.com

Ежедневно 100 лекари подават молби за работа в чужбина

Ежедневно 100 лекари подават молби за работа в чужбина

Сто молби на ден подават лекари, за да работят в чужбина. С тези думи д-р Румяна Тодорова - бивш директор на НЗОК описа ситуацията в българското здравеопазване на кръгла маса на тема: „Гарантиран достъп до качествени здравни услуги за столичното население”.

Сто молби на ден подават лекари, за да работят в чужбина. С тези думи д-р Румяна Тодорова - бивш директор на НЗОК описа ситуацията в българското здравеопазване на кръгла маса на тема: „Гарантиран достъп до качествени здравни услуги за столичното население”. Дебатът бе организиран от Групата общински съветници на БСП в Столичния общински съвет и Парламентарната група на Коалиция за България. Тодорова попита какво прави държавата, за да задържи кадрите си.

„Ролята на държавата е в това да гарантира кадри, качество, равнопоставеност, да изисква и да прави ежедневен анализ на системата. Но резултатът от националната здравна карта е отрицателен, а реформата в болничната помощ е пясъчна кула, която няма основи”, изтъкна тя.

Според д-р Румяна Тодорова има няколко болници монополисти в София, а хората не искат да се лекуват в някои общински болници заради заниженото качество и избора на екип. Тодорова каза, че има ред въпроси, на които държавата трябва да отговори сред които са: Пациентските организации извън големите градове работят ли и интересуват ли се какво се случва извън София?; Какво се случи с търговете за лекарства?; Кога касата ще покаже първата част от закона за бюджета и приходите на касата?; Как държавата гарантира медицинската помощ на всеки един гражданин?; Колко аптеки фалираха в страната и колко отказват да работят с касата, какво се случва с позитивния лекарствен списък?”.

Членът на ИБ на НС на БСП и Георги Кадиев заяви, че проблемът на столичното здравеопазване е организация и пари. „Първото нещо, което трябва да направи следващият кмет, и което трябваше отдавна да бъде направено, е Регионалната здравна карта на София. Тя ще ни позволи да видим колко болни има в София, какъв е съставът на населението от медицинска гледна точка в различните райони на столицата, къде има нужда от допълнителни лечебни заведения и от повече легла.”, отбеляза Кадиев. Той даде за пример няколкото университетски болници около ВМА.

Според него няма смисъл от още едно здравно заведение там, но в София общо има 19 ДКЦ-та, а районите на столицата са 24, което означава, че може би има нужда от още ДКЦ-та в други райони на столицата. В изказването си Георги Кадиев изтъкна, че това са отговори, които никой не може да даде докато няма подробно изследване на здравното състояние на столичани. Според него оправданието винаги е било, че това е работа на държавата и когато има национална здравна карта, тогава ще бъде изготвена и регионална. Той обаче смята, че държавата не може да бъде чакана до безкрай и столицата трябва сама да изготви регионална здравна карта.

ПОМОГНЕТЕ НА НОВИНИТЕ ДА ДОСТИГНАТ ДО ВАС!

Благодарим ти, че си тук и че предпочиташ нашите новини!

Посещавайки PoligrafF.NET, ти подкрепяш свободата на словото и независимата журналистика.

Ние имаме нужда от твоята помощ, за да продължим напред!

Всяко дарение ще бъде предназначено за екипа на PoligrafF.NET.

Банкова сметка

Име на получател: Пи Ар Авеню ООД

IBAN: BG14FINV91501004501513

BIC: FINVBGSF

Основание: Дарение за PoligrafF.NET

Свързани новини

Редакцията на "PoligrafF" не носи отговорност за коментарите под новините. Коментарите подлежат на администраторски контрол като всички нецензурни, расистки, обидни и рекламни коментари ще бъдат изтривани.

Добави коментар

НЕ ПРОПУСКАЙ!

Инсталирайте безплатно PoligrafF.NET на Вашия телефонДобавиНе сега