Адрес за кореспонденция

гр. Бургас, Изгрев 23/2/3/п.к.9

Телефон за връзка

+359 879 47 29 18

+359 879 47 69 18

Email

info@poligraff.net

info.poligraff@gmail.com

Искат валидиране на сделките, сключени от общините между 2004 и 2008 г.

Искат валидиране на сделките, сключени от общините между 2004 и 2008 г.

Да се валидират всички сделки, сключени от общините в България, с които са учредени права на строеж, пристрояване и надстрояване в полза на граждани с установени жилищни нужди. Това предлагат нотариусите от Съдебен район на Районен съд - Царево Мария Василева и Димитър Чалъков в коментар за КРОСС по повод на около 2000 сделки в община Приморско.

Да се валидират всички сделки, сключени от общините в България, с които са учредени права на строеж, пристрояване и надстрояване в полза на граждани с установени жилищни нужди. Това предлагат нотариусите от Съдебен район на Районен съд - Царево Мария Василева и Димитър Чалъков в коментар за Информационна агенция КРОСС по повод на около 2000 сделки в община Приморско.

Това да става по реда на Наредбата по чл.45 ал.1 от Закона за общинската собственост върху недвижими имоти, частна общинска собственост за построяване на жилищни сгради в периода от 20.11.2004 г. до 17.06.2008 г., извършени в противоречие с разпоредбата на чл.37 от Закона за общинската собственост в редакцията на посочената разпоредба, действала в посочения по-горе период от време поради незавършен фактически придобивен състав на правата /липса на взето решение на Общинския съвет за учредяване на правото, липса на заповед на кмета за определяне на купувач или друг административен акт/ или евентуално да се дадат указания на общините чрез Общинските съвети да попълнят липсващия фактически състав.

Целта е: постигане на сигурност на гражданския оборот и премахване на каквато и да е съмнение в действителността на тези договори. Да няма и двоен подход по едни и същи казуси - едни договори да се оспорват, а други не, твърдят нотариусите.Проблемът с отстъпените права на строеж в Община Приморско всъщност не касае само до тези на вече публично известните ни личности /т. нар. „съдийски имоти"/, чиито имена и собственост в Община Приморско цяло лято бяха по медиите, а касае и правата на строеж по „други 200, 300 - 400 договора" /по твърдения на самата Община Приморско/, които вещни права на строеж са учредени след ноември 2004 година, заявяват двамата нотариуси.

От този момент /м. ноември 2004 година/ се изисква всъщност и надлежно решение на съответния Общински съвет за предоставяне /възмездно, разбира се/ право на строеж на граждани с жилищни нужди, установени по реда на Наредбата по чл.45а, ал.1 - за строеж на жилищна сграда /редакция на чл.37, ал.4 - ДВ бр.101 от 2004 год., обнародван 16.11.2004 год. - понастоящем тази разпоредба е изменена/. Община Приморско /в лицето на сегашната управа/ заяви в медиите, а и до нас, нотариусите, с нарочни писма, че такова решение липсва /договорите са сключвани при предната управа, от кмета Д. Димитров/, твърдят двамата юристи.Образувани са по искови молби на Община Приморско в Районния съд - Царево две дела за нищожност срещу Деница Урумова и срещу Тодор Цветанов, но явно общината няма намерение да води други дела, заявяват Василева и Чалъков.

Бяхме уведомени с писма, адресирани до нас, че можело да се счита, че учредените права на строеж са нищожни, въпреки че по Конституция никой не може да ограничава разпорежданията с правото на собственост, респективно правото на строеж на гражданите /още повече с писма/, добавят те. От друга страна чрез изявления в медиите през лятото на юристи на отговорни държавни длъжности бяха изказани предположения за недействителността на тези договори. Нещо повече, по този повод е извършена проверка от Върховна административна прокуратура във всички общини и са били открити изключително много нередности при сключването на подобни договори, твърдят двамата нотариуси.

В резултат на тези проверки не последва категорично действие на държавата, например саниране на тези сделки от Народното събрание или даване на указания на общините, в които общинските съвети са допуснали сериозни пропуски, да попълнят липсващия фактически състав, като вземат съответните решения. Известни са ни само образуваните две дела - срещу Деница Урумова и Тодор Цветанов по повод на отстъпените им права на строеж, чийто изход ще очакваме. Цялото ни общество, включително и нотариусите, публично бе информирано чрез медиите, че има нарушения при прилагане на Закона за общинската собственост.

В Приморско /по твърдения на самата община/ примерно става въпрос за около 200, 300 - 400 договора, които, умножени примерно  по 5 обекта в една сграда, правят около 1000, 1500 - 2000 сделки, опиращи се на подобни договори. Как да обясним на един купувач-чужденец създалата се ситуация?Как като нотариуси, да изпълняваме стриктно своите задължения и в същото време да не сме „спирачка" за извършване на сделките, при които праводаващи документи са договорите, сключени с общините за отстъпване право на строеж след ноември 2004 година /след изменението на чл.35 и чл.37 от ЗОС/, питат нотариусите.

Нотариусите посочват още: "След като общинските съвети и кметовете с действията си през последните седем години ни „показаха" на всички нас, че не съблюдават предвидената от закона за общинската собственост процедура, предлагаме формата за учредяване правата на строеж да стане нотариална, защото тогава при сключването на тези договори нотариусът ще проверява дали са налице и дали са изпълени всички изисквания на Закона по учредяването на правото на строеж, съответно по разпореждането с имоти - общинска собственост.

Обикновената писмена форма, в която се сключват тези договори, е предвидена за улеснение на гражданите, но ако сложим от едната страна на везната „леснотата при сключването на тези договори", а от другата страна - сигурността на гражданския оборот, ясно е, че сигурността на гражданскоправните сделки ще надделее".Така или иначе при сключването на тези сделки в обикновена писмена форма в общините се събират същите такси, които биха се дължали и в нотариалното производство по удостоверяването на правните сделки. И местен данък, и държавна такса, и нотариална такса се събират в общините в размерите, каквито биха били и в нотариалното производство.

Нещо повече, дори при сключването на сделките в обикновената писмена форма в общините се събират допълнително още две такси - такса „режийни" и разноски по изготвяне на пазарна оценка на правото-предмет на договора. Тези такси в нотариалното производство не се дължат и няма да се събират, коментират нотариусите.Те искрено се надяват изложеното мнение да не бъде изтълкувано погрешно - като опит от тяхна страна за увеличаване обема на работата им. "Единствената ни цел е да се създадат условия за гарантиране на правната сигурност на гражданския оборот и на правата на всички граждани и институции в България", заявяват те.

Източник:КРОСС

ПОМОГНЕТЕ НА НОВИНИТЕ ДА ДОСТИГНАТ ДО ВАС!

Благодарим ти, че си тук и че предпочиташ нашите новини!

Посещавайки PoligrafF.NET, ти подкрепяш свободата на словото и независимата журналистика.

Ние имаме нужда от твоята помощ, за да продължим напред!

Всяко дарение ще бъде предназначено за екипа на PoligrafF.NET.

Банкова сметка

Име на получател: Пи Ар Авеню ООД

IBAN: BG14FINV91501004501513

BIC: FINVBGSF

Основание: Дарение за PoligrafF.NET

Свързани новини

Редакцията на "PoligrafF" не носи отговорност за коментарите под новините. Коментарите подлежат на администраторски контрол като всички нецензурни, расистки, обидни и рекламни коментари ще бъдат изтривани.

Добави коментар

НЕ ПРОПУСКАЙ!

Инсталирайте безплатно PoligrafF.NET на Вашия телефонДобавиНе сега