Адрес за кореспонденция

гр. Бургас, Изгрев 23/2/3/п.к.9

Телефон за връзка

+359 879 47 29 18

+359 879 47 69 18

Email

info@poligraff.net

info.poligraff@gmail.com

Астероид ще премине много близо до Земята

Астероид ще премине много близо до Земята

Това е едно от най-близките разминавания с небесно тяло, регистрирани някога, посочват от НАСА.

Астероид с размерите на малък камион ще профучи покрай Земята в четвъртък вечерта при една от най-близките подобни срещи, регистрирани някога, предаде АП.

Американската космическа агенция НАСА уточнява, че макар и да се разминава „на косъм“, астероидът няма шанс да удари Земята.

Новооткритото небесно тяло ще се снижи максимално на 3600 километра над южния край на Южна Америка. Това е 10 пъти по-близо от групата комуникационни сателити, които кръжат над нас.

Най-близкият подход ще се случи в 02:27 ч. българско време през нощта в петък, 27 януари.


Дори ако космическата скала се приближи много по-близо, учените съобщават, че по-голямата част от нея ще изгори в атмосферата, като някои от по-големите парчета вероятно ще паднат като метеорити.

Системата на НАСА за оценка на опасността от сблъсък със Земята, наречена „Скаут“, бързо отхвърли възможността за удар, каза нейният разработчик Давиде Фарнокия, инженер в Лабораторията за реактивно движение (ЛРД) в Пасадена, Калифорния.

„Всъщност, това е едно от най-близките разминавания с извънземно небесно тяло, регистрирани някога“, каза Фарнокия в изявление.

Открит в събота, астероидът, известен като 2023 BU, е с диаметър между 3,5 метра и 8,5 метра. Той беше забелязан за първи път от Генадий Борисов - същия астроном аматьор в Крим, който откри междузвездна комета през 2019 г. В рамките на няколко дни бяха направени десетки наблюдения от астрономи по целия свят, което им позволи да прецизират орбитата на астероида.

Траекторията на астероида ще бъде драстично променена от гравитацията на Земята, след като той профучи край нея. Вместо да обикаля Слънцето на всеки 359 дни, той ще започне да се движи в овална орбита с продължителност 425 дни, уточниха от НАСА.

Източник: БТА
ПОМОГНЕТЕ НА НОВИНИТЕ ДА ДОСТИГНАТ ДО ВАС!

Благодарим ти, че си тук и че предпочиташ нашите новини!

Посещавайки PoligrafF.NET, ти подкрепяш свободата на словото и независимата журналистика.

Ние имаме нужда от твоята помощ, за да продължим напред!

Всяко дарение ще бъде предназначено за екипа на PoligrafF.NET.

Банкова сметка

Име на получател: Пи Ар Авеню ООД

IBAN: BG14FINV91501004501513

BIC: FINVBGSF

Основание: Дарение за PoligrafF.NET

Редакцията на "PoligrafF" не носи отговорност за коментарите под новините. Коментарите подлежат на администраторски контрол като всички нецензурни, расистки, обидни и рекламни коментари ще бъдат изтривани.

Добави коментар

НЕ ПРОПУСКАЙ!

Инсталирайте безплатно PoligrafF.NET на Вашия телефонДобавиНе сега