Адрес за кореспонденция

гр. Бургас, Изгрев 23/2/3/п.к.9

Телефон за връзка

+359 879 47 29 18

+359 879 47 69 18

Email

info@poligraff.net

info.poligraff@gmail.com

България влезе в европейската мрежа за борба с нефтени разливи

България влезе в европейската мрежа за борба с нефтени разливи

България стана част от страните, в които Европейската агенция за морска безопасност (EMSA) има разположени специализирани кораби за борба с нефтени разливи.

България стана част от страните, в които Европейската агенция за морска безопасност (EMSA) има разположени специализирани кораби за борба с нефтени разливи. Това става ясно от отчета на Изпълнителна агенция „Морска  администрация” към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията за 2011 г.

До сега единственият кораб в Черно море бе базиран в Румъния. Благодарение на активната позиция на Морска администрация през изминалата година, EMSA взе решение да разположи втори кораб за борба с нефтени разливи в Черно море. Беше организиран търг, в който участваха български компании и фирми от Европейския съюз. След процедурата бе сключен договор за оборудване на кораб за борба с нефтени разливи, базиран в България.

Плавателният съд „Еnterprice”, който се оперира от фирмата „BM GUST”, ще бъде част от изградената и поддържана от EMSA мрежа от специализирани кораби в морските пространства на ЕС.  

През изминалата година бе постигнат сериозен успех и в дългосрочната цел за подобряване на обективността, избягване на вариантите за манипулиране, гарантиране на прозрачността и ограничаване възможностите за корупционен натиск при изпитите за придобиване на правоспособност на морските лица. Беше възложена и изработена компютърно базирана програма за тестово изпитване.

В централния офис в София и във всички регионални дирекции на „Морска администрация“, бяха оборудвани кабинети, включително с видеонаблюдение, за компютъризирано провеждане на изпити. Според експертите това ще даде възможност за елиминиране на човешкия фактор при изпитването и провеждане на перманентни сесии, което ще даде възможност на морските лица да се явяват на изпит по всяко удобно за тях време.  

Сред другите успехи, които бяха постигнати през годината може да се посочи приемането на България като пълноправен член на Европейското сътрудничество на водните полицейски сили и вътрешните инспекторати по корабоплаване (AQUAPOL). Отговорността на организацията е насочена в областта на вътрешното и морското корабоплаване, транспортната сигурност по вътрешните водни пътища и в района на пристанищата както и борбата с престъпността. За отговорни институции от българска страна във връзка с изпълнението на задълженията, произтичащи от членството в AQUAPOL, бяха определени Изпълнителна агенция „Морска администрация” и Главна дирекция „Гранична полиция”.  

В областта на международната дейност агенцията подписа Договор за ползване на европейската система CleanSeaNet за сателитен мониторинг на нефтеното замърсяване и идентифициране на корабите замърсители между правителството на Република България и EMSA. Също така бе подписано Административно споразумение за взаимно признаване на свидетелствата за правоспособност по вътрешни водни пътища между правителството на Република България и Централната комисия за корабоплаване по Рейн.

ПОМОГНЕТЕ НА НОВИНИТЕ ДА ДОСТИГНАТ ДО ВАС!

Благодарим ти, че си тук и че предпочиташ нашите новини!

Посещавайки PoligrafF.NET, ти подкрепяш свободата на словото и независимата журналистика.

Ние имаме нужда от твоята помощ, за да продължим напред!

Всяко дарение ще бъде предназначено за екипа на PoligrafF.NET.

Банкова сметка

Име на получател: Пи Ар Авеню ООД

IBAN: BG14FINV91501004501513

BIC: FINVBGSF

Основание: Дарение за PoligrafF.NET

Свързани новини

Редакцията на "PoligrafF" не носи отговорност за коментарите под новините. Коментарите подлежат на администраторски контрол като всички нецензурни, расистки, обидни и рекламни коментари ще бъдат изтривани.

Добави коментар

НЕ ПРОПУСКАЙ!

Инсталирайте безплатно PoligrafF.NET на Вашия телефонДобавиНе сега