Адрес за кореспонденция

гр. Бургас, Изгрев 23/2/3/п.к.9

Телефон за връзка

+359 879 47 29 18

+359 879 47 69 18

Email

info@poligraff.net

info.poligraff@gmail.com

Евакуираха временно персонала на АЕЦ "Фукушима 1"

Няма опасност до нас да достигне радиоактивен облак
Евакуираха временно персонала на АЕЦ "Фукушима 1"

Персоналът на японската АЕЦ "Фукушима 1" бе евакуиран днес заради повишената радиация, съобщи секретарят на правителството Юкио Едано, уточнявайки, че това е временна мярка. Няма опасност радиоактивен облак от Япония да достигне до територията на България, каза за БТА ст.н.с. д-р Валери Спиридонов - заместник-генерален директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН.

Персоналът на японската АЕЦ "Фукушима 1" бе евакуиран днес заради повишената радиация, съобщи секретарят на правителството Юкио Едано, уточнявайки, че това е временна мярка. На Пети и Шести реактор сега се извършва работа за преминаване към активното им охлаждане. Тези мерки се взимат, за да не се допусне там да се създаде ситуация, подобна на тази в Четвърти реактор, каза Едано.

По-рано днес в Четвърти реактор на централата бе забелязан огън, след час той изчезна, но по-късно над централата бе видян да се издига бял дим. По информация на компанията рано тази сутрин радиационният фон за кратко се е повишил и постепенно е спаднал. Възможно е защитните обвивки на Първи и Трети реактор на "Фукушима-1" да са повредени, каза още Едано. Японските власти смятат, че за охлаждане на авариралите реактори може да бъде необходима помощ от американската армия, заяви той.

Няма опасност радиоактивен облак от Япония да достигне до територията на България, каза за БТА ст.н.с. д-р Валери Спиридонов - заместник-генерален директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) при БАН. Той заяви, че НИМХ-БАН поддържа непрекъснато действаща система за прогноза на преноса при евентуални инциденти с ядрени централи. В тази система са включени всички централи в северното полукълбо.

По думите му, за да се осъществи далечен пренос на радиоактивно замърсяване към България, частиците трябва да попаднат във високите атмосферни слоеве. Там обаче, преобладаващата посока е от запад на изток Така че, частиците първо трябва да прекосят Тихия, а после Атлантическия океан.   В по-ниските слоеве, при наличието на циклонални образувания, може да има пренос от изток на запад и да се достигне до бреговете на Азия и навътре, донякъде, коментира заместник-генералният директор на НИМХ-БАН.

"Спомнете си Чернобил, когато вятърът бе от изток и североизток. Но тук разстоянията са несравнимо по-големи, още повече, в средата на Азия има устойчива антициклоналност, която играе роля на бариера", посочи Спиридонов. Той каза, че по принцип, радиоактивните замърсявания нямат отношение към климата. По думите му японските реактори на ядрените централи нямат нищо общо с тези на чернобилските централи.  

Източник: Vesti.bg

ПОМОГНЕТЕ НА НОВИНИТЕ ДА ДОСТИГНАТ ДО ВАС!

Благодарим ти, че си тук и че предпочиташ нашите новини!

Посещавайки PoligrafF.NET, ти подкрепяш свободата на словото и независимата журналистика.

Ние имаме нужда от твоята помощ, за да продължим напред!

Всяко дарение ще бъде предназначено за екипа на PoligrafF.NET.

Банкова сметка

Име на получател: Пи Ар Авеню ООД

IBAN: BG14FINV91501004501513

BIC: FINVBGSF

Основание: Дарение за PoligrafF.NET

Свързани новини

Редакцията на "PoligrafF" не носи отговорност за коментарите под новините. Коментарите подлежат на администраторски контрол като всички нецензурни, расистки, обидни и рекламни коментари ще бъдат изтривани.

Добави коментар

НЕ ПРОПУСКАЙ!

Инсталирайте безплатно PoligrafF.NET на Вашия телефонДобавиНе сега